Artykuły

Naczelna Rada Lekarska – zmiany, uchwała, komentarz

W związku z podjęciem uchwały 5/21/VIII Naczelnej Rady Lekarskiej (NRL) z dnia 29 stycznia 2021 r. w sprawie przyjęcia projektu zmian w ustawie o działalności leczniczej i projekcie ustawy o wyrobach medycznych, chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów.

Uchwała NRL – kontra OSME

Jakiś czas temu Naczelna Rada Lekarska przyjęła uchwałę, w której proponuje zmianę definicji „świadczenia zdrowotnego”. Na czym miałaby ona polegać? Na włączeniu do niej aspektów związanych z wykonywaniem zabiegów medycyny estetycznej.

Środowisko praktyków medycyny estetycznej, po którego stronie zawsze stoimy murem, licznie zareagowało na publikację NRL, stając w całkowitej opozycji do zaproponowanych zmian.

Jako OSME również zajęliśmy swoje stanowisko, opracowując Uchwałę Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Praktyków Medycyny Estetycznej nr 01/II/2021 z dnia 01.02.2021 dotyczącą pojęcia oraz definicji medycyny estetycznej i dyskryminacji części środowiska w oparciu o kryterium wykształcenia.

Propozycja NRL – chaos prawny

Zdecydowanie! Uchwała Naczelnej Rady Lekarskiej uderza treścią w wiele zawodów działających w dziedzinie medycyny estetycznej, a więc także m.in. w branży beauty. Fragmenty uchwały są co najmniej kontrowersyjne, o czym świadczy poniższy przykład:

„a także działania służące przywracaniu lub poprawie fizycznego i psychicznego samopoczucia oraz społecznego funkcjonowania pacjenta, poprzez zmianę jego wyglądu, wiążące się z ingerencją w tkanki ludzkie”.

Czy rzeczywiście działania służące przywracaniu lub poprawie fizycznego i psychicznego samopoczucia oraz poprawie społecznego funkcjonowania pacjenta przez zmianę wyglądu powinno być objęte definicją świadczenia zdrowotnego? Bezsprzecznie poddajemy to pod wątpliwość.

Propozycja zmian NRL jest odważnym posunięciem z punktu widzenia prawa, gdyż mogłaby znacznie zachwiać dotychczasową rzeczywistością, w której wiele usług lub zabiegów jest profesjonalnie i na poziomie eksperckim wykonywana przez doświadczonych praktyków nie tylko z wykształceniem lekarskim.

Lekarska monopolizacja branży?

Trudno jest nie zgodzić się z opinią, iż zaprezentowane przez NRL propozycje zmian godzą w dobro pacjentów i ochronę zdrowia, a stwarzają doskonałe warunki do wprowadzenia monopolu dla lekarzy w zakresie wykonywania zabiegów medycyny estetycznej. To ekstremalnie niedopuszczalne!

W środowisku zawrzało. Miejmy nadzieję na umożliwienie ogólnej przestrzeni do prowadzenia konstruktywnego dialogu jak w OSME, gdzie bezpieczeństwo, mentoring i wiedza są fundamentem naszej działalności.

Spodobał Ci się wpis? Udostępnij go na swoim profilu!

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Przewiń do góry